danas je 28.3.2024

Input:

Online razgovor iz područja zaštite na radu Online razgovor

5.4.2017, , Izvor: Verlag Dashöfer

Pitanje 1: Gdje mogu naći popis ovlaštenih firmi koje mi mogu izraditi Procjenu rizika i osposobiti radnike za rad na siguran način? 

Odgovor predavača: Na stranicama Zavoda za unapređivanje zaštite na radu http://zuznr.hr/znr/ovlastenja/ nalazi se popis svih ovlaštenih firmi za poslove zaštite na radu, gdje pojedine skračenice imaju slijedeće značenje:

-       ZNR - poslovi zaštite na radu kod poslodavca;

-       OS - osposobljavanje za zaštitu na radu;

-       PR - izrada procjene rizika;

-       RO - ispitivanje radne opreme;

-       FČ - ispitivanje fizikalnih čimbenika;

-       KČ - ispitivanje kemijskih čimbenika.

 

Pitanje 2: Kome i kako trebam prijaviti ozljedu na radu?

Odgovor predavača: Na stranicama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje http://www.hzzo.hr/zastita-zdravlja-na-radu/ozljeda-na-radu/ nalazi se obrazac prijave ozljede na radu, i uputa popunjavanje obrasca prijave ozljede na radu kao i popis potrebne dokumentacije koju je potrebno dostaviti Zavodu za priznavanje ozljede na radu.

Pitanje 3: Tko može i u  kojem roku se mora osposobiti radnike za rad na siguran način?

Odgovor predavača: Temeljem čl. 30. st. 1. Zakona o zaštiti na radu (NN 71/14, 118/14, 154/14), a u skladu s čl. 2., 3., 4., 6., 7. i 8. Pravilnika o osposobljavanju iz zaštite na radu i polaganju stručnog ispita (NN 112/14), osposobljavanje radnika za rad na siguran način, prema programu osposobljavanja koji se mora temeljiti na procjeni rizika, obavljaju stručnjaci zaštite na radu I. ili II. stupnja zaposleni kod poslodavca, odnosno stručnjaci zaštite na radu II. stupnja zaposleni kod osobe ovlaštene za osposobljavanje radnika. Andragoška znanja, potrebna su za ovlaštene osobe u skladu s čl. 30. st. 2. Zakona o zaštiti na radu (NN 71/14, 118/14, 154/14). Radnici moraju biti osposobljeni za rad na siguran način u roku od 60 dana, a do završetka osposobljavanja smiju raditi poslove pod nadzorom radnika koji je osposobljen za rad na siguran način.

 

Pitanje 4: Je li obavezno radnika poslati na liječnički pregled za rad na visini ako obavlja rad na skeli visine iznad 3 metra, ako su osigurani osnovni uvjeti za zaštitu radnika od pada s visine (pristup, ograde..., ako je skela napravljena sukladno propisima). Pitanje se odnosi na radnike koji povremeno imaju potrebu obavljati takve poslove, čiji posao povremeno zahtjeva rad na skelama ili podestima s ogradama i ljestvama koje imaju leđobrane?

Odgovor predavača: Ako su primijenjena sva osnovna pravila zaštite na radu onda radnik ne obavlja posao s posebnim uvjetima rada sukladno Pravilniku o poslovima s posebnim uvjetima rada članak 3. točka 17. rad na visini.

Pitanje 5: Poštovana, na koji način djelatnik